بایگانی موضوعی برگه ها:دسته‌بندی نشده»

۲۶

شهر

نذر حلیم

هر سال نذرش را اداء می‌کرد و به مردم در روز عاشورا حلیم می‌داد.
امسال می‌خواهد حلیم را قبل از عاشورا بدهد، آخه زیارت کربلا نصیبش شده و قرار است روز عاشورا، کربلا باشد. ولی او باید حلیم را در روزی (عاشورا) که نذر کرده، بدهد؛ چرا که “اگر نذر طبق صیغه‌ معتبر شرعى بوده، باید به همان صورتى که نذر کرده عمل کند ولی اگر صیغه نداشته، اختیار با اوست.” همه‌‌ی مراجع: نشریه‌الکترونیکی پرسمان، ش۱۴۹؛ امام خامنه‌ای؛ رساله‌ آموزشی، ج۲، ص۳۰۹.

۲۵

شهر

سگ حسین!

از بین این‌همه تعابیر زیبا و نغز برای عزاداری، سراغ جلف‌ترین و سخیف‌ترین آن‌ها رفته است؛ مثلاً خودش را «سگ حسین» خطاب می‌کند!

بهتر است شأن عزاداری سید و سالار شهیدان، حضرت اباعبدالله الحسین علیه‌السلام را بیشتر حفظ کند. سایت: سؤالات مناسبتی، احکام عزاداری، سؤال ۱۵.

۲۴

شهر

نذر‌ قمه‌زنی

عاشورا که می‌شد، کفن می‌پوشید و شمشیرش را بر‌می‌داشت و به جمع قمه‌زنان می‌پیوست. می‌گفت قمه‌زدن در روز عاشورا را نذر کرده‌ام حالا که حاجتم برآورده شده، باید نذرم را ادا کنم.
ولی او باید بداند که قمه‌زنى در هیچ حالتی، جایز نیست و چنانچه در این مورد نذرى وجود داشته باشد، نذر واجد شرایط صحّت و انعقاد نیست. امام خامنه‌اى: أجوبه‌الاستفتائات، س۱۴۶۱ و رساله‌ آموزشی، ج۲، ص۳۰۸.

۱۸

شهر

نماز جماعت، مقدم بر عزاداری است

وسط عزاداری، صحنه‌ی کربلا در ذهنش مجسم شد که امام علیه السلام و یارانش، نمازشان را در اول وقت و به جماعت خواندند. عزاداری را رها کرد و با عده‌ای به نماز ایستاد.

متن رساله: نماز جماعت، مقدم بر عزاداری است، همان طوری که امام حسین علیه السلام و در روز عاشورا هنگام ظهر، نماز را برگزار کردند. همه‌ی مراجع: پرسش‌ و پاسخ‌‌های دانشجویی (ویژه‌‌ محرم)، ص۱۶۹.

۱۷

شهر

زمان مرگ؛ آخر سال میت

وقتی شوهرش فوت کرد، رو کرد به بچه‌هایش و گفت: قبل از انجام‌ هر‌ کاری، باید خمس درآمد پدرِ مرحومتان را محاسبه و پرداخت کنید.

– مادرجان! از وقتی که بابا خمسش را حساب کرده فقط شش ماه گذشته، یک سال نشده.
– همین طور است، ولی شما باید بدانید انسان اگر مُرد، موقع مرگ، آخر سال او محسوب می‌شود و باید خمسِ درآمدِ آن مدت پرداخت شود. امام خامنه‌ای: سایت، فقه و احکام شرعی، احکام روزانه.

۱۶

شهر

جواب سلام در حال نماز

همیشه در وقت نماز، تابلوی “هنگام نماز، مغازه تعطیل است“را نصب می‌کند و درِ مغازه ‌را می‌بندد.
آن روز یادش رفت درِ مغازه را ببندد. وقتی پشت ویترین، به نماز ایستاده بود، بچه‌ای وارد شد و با صدای بلند سلام داد.
مغازه‌دار وسط نماز جواب سلام بچه را داد؛ چون می‌دانست جواب دادن سلام دیگران در حال‌نماز، واجب است، حتی اگر سلام‌ دهنده بچه‌ ممیز باشد. امام خامنه‌ای: أجوبه إلاستفتائات، ص۵۱۱

۱۳

شهر

آداب رفتن به مسجد

اگر خانه‌ فامیلش هم دعوت شده بود با این سر و وضع نمی‌رفت. حالا با این قیافه‌ زار و نزار، کر و کثیف، آمده خانه‌ خدا!در حالی که مستحب است هنگام رفتن به مسجد، بهترین لباس‌ها را بپوشد، خود را معطر کرده و به نشانه‌ی اشتیاق با پای راست وارد مسجد شود.امام خمینی: توضیح المسائل، م۸۶۴ و م۹۱۲

۹

شهر

یک قطره شراب هم نباید بخوری

برخی از مردم تصور می‌کنند شراب هنگامی حرام است که انسان را مست بکند و اگر به این حد نرسد مانعی ندارد. در حالی‌که خوردن شراب مطلقا حرام است؛ کم باشد یا زیاد، مست بکند یا مست نکند. امام خامنه‌ای: استفتا

۸

شهر

همسر ارضایی

به قصد اینکه از همسرش، منی خارج شود، او را با دست تحریک می‌کند. او می‌داند که استمنا به وسیله‌ بدن همسر، اشکالی ندارد. امام خامنه‌ای: اجوبه الاستفتاءات، س۷۸۸.