بایگانی موضوعی برگه ها:دسته‌بندی نشده»

۱۳

شهر

آداب رفتن به مسجد

اگر خانه‌ فامیلش هم دعوت شده بود با این سر و وضع نمی‌رفت. حالا با این قیافه‌ زار و نزار، کر و کثیف، آمده خانه‌ خدا!در حالی که مستحب است هنگام رفتن به مسجد، بهترین لباس‌ها را بپوشد، خود را معطر کرده و به نشانه‌ی اشتیاق با پای راست وارد مسجد شود.امام خمینی: توضیح المسائل، م۸۶۴ و م۹۱۲

۲۹

مرد

محاسبه‌ی نفس

۱۴

خرد

نیت با صدای بلند

آنقدر بلند نیت می‌کند، که همه مردم می‌فهمند که او می‌خواهد روزه بگیرد! در حالی که روزه خودداری انسان از خوردن و آشامیدن و سایر چیزهای باطل‌کننده‌ی روزه، به خاطر دستور خداوند می‌باشد، و همین که چنین عزمی در او باشد کافی است و  لازم نیست در دل خود یا به زبان مثلاً بگوید: فردا روزه می‌گیرم قربه الی الله. ادامه مطلب …

۱۴

خرد

نشانه خشنودی خداوند

امیرالمؤمنین علیه‌السلام:

عَلَامَهُ رِضَا اللَّهِ سُبْحَانَهُ عَنِ الْعَبْدِ رِضَاهُ بِمَا قَضَى بِهِ سُبْحَانَهُ لَهُ وَ عَلَیْه‏؛

نشانه رضایت خدای سبحان از بنده، رضایت بنده از آن چیزی است که خداوند برای او مقدر کرده است، چه خوشایند او و چه ناخوشایند او باشد.

غررالحکم، ح۶۳۴۴

۱۳

خرد

لازمه پیشرفت

امام حسن علیه السّلام فرمودند:

ما تَشاوَرَ قَومٌ إِلاّ هُدوا إِلى رُشدِهِم؛ هیچ ملّتى با هم مشورت نکردند مگر آن که راه درست خود را پیدا کردند.

تحف العقول، ص۲۳۳

۱۲

خرد

آخرین گزینه برای نمازگزار

آمده مسجد؛ وسط نماز یک دفعه یک بچه تپل‌ مپل مهرش را از جلویش برمی‌دارد و فرار می‌کند؛ در این موقع برخی از مردم بر پشت دست سجده می‌کنند. ادامه مطلب …

۱۲

خرد

نماز بی‌اذان را بشکن

اذان و اقامه یادش رفته و همین‌طور بی‌مقدمه مشغول نماز شده؛ اگر قبل از رکوع یادش بیاید چنانچه وقت وسعت داشته باشد، مستحب است نمازش را شکسته و از اول با اذان و اقامه وارد نماز شود.

👤 امام خمینی
📚 توضیح المسائل مراجع، م۱۱۴۹.

۱۱

خرد

نماز با لباس نجس

نمازش را که تمام کرد، دید جایی از بدنش زخمی شده و آغشته به خون است.

نمازش صحیح است، ولی احتیاط مستحب آن است که اگر وقت دارد دوباره آن نماز را بخواند؛ امّا اگر قبلاً نجاست آن را می‌دانسته و فراموش کرده و با آن نماز خوانده، نمازش باطل است و باید بعد از تطهیر بدن، نماز را اعاده کند.

👤 آیت الله العظمی خامنه‌ای
📚 رساله‌ی آموزشی، ج۱، ص۵۸؛ أجوبه إلاستفتائات، س۴۳۰.

۹

خرد

کریم آل طاها

 

امام حسن علیه السلام

أدَّبَنَا اللّهُ تَعالى فَقالَ: «إِذَا حُیِّیتُم بِتَحِیَّهٍ فَحَیُّواْ بِأَحْسَنَ مِنْهَا» الآیَه، وکانَ أحسَنُ مِنها إعتاقَها.

خداى متعال، این گونه ما را ادب آموخته است؛ چرا که فرموده: «هر گاه به شما تحیّتى گفته شد، شما به نیکوتر از آن، تحیّت گویید» (تا آخر آیه ) و از تحیّت او بهتر، آزاد کردن او بود.

المناقب لابن شهرآشوب: ج ۴ ص ١٨