بایگانی موضوعی برگه ها:خانواده»

۱۸

آذر

جهیزیه تدریجی

با درآمد کم، که نمی‌تواند یک‌جا جهیزیه‌‌ دخترش را آماده کند؛ بنابراین چاره‌ای ندارد، جز اینکه از درآمد سال‌های بعد به تدریج تهیه و برای زمان احتیاج، نگهداری کند.

چنانچه در بین سال، از درآمد آن سال تهیه کند و از شأنش بیشتر نباشد، خمس ندارد.

امام خمینی: توضیح ‏المسائل مراجع، م۱۷۷۷؛ امام خامنه‌ای: رساله‌ی آموزشی، ج۱ ص۲۵۴؛ سیستانی: سایت.

۲۸

آبا

روسری رنگی

برخی خانم‌ها برای این که دیگران را به حجاب تشویق کنند و این مطلب را بفهمانند که حجاب فقط در پوشش مشکی نیست، از روسری رنگی، ساق رنگی و کفش رنگی و مانند آن استفاده می‌کنند.

باید این خانمها بدانند که استفاده از لباس‌های رنگی فى‏‌نفسه اشکال ندارد به‌شرطى که منجر به جلب توجه نامحرم یا انگشت‌نما شدن و ترتّب مفسده نشود. البته تشیخص آن به عهده‌ی شخص و جامعه است.

امام خامنه‌ای: آرایشگران، ص۸۷، س۱۳۰

۱۹

آبا

با اجازه شوهرم، بلی

از پول خودش هم، اگر بخواهد چیزی را بخرد یا بفروشد، از شوهرش اجازه می‌گیرد.

البته او از نظر شرعی، می‌تواند هر گونه تصرفى را بدون اجازه‌ی شوهر، در اموال خود انجام دهد، امّا اجازه می‌گیرد؛ چرا که آن، نوعی احترام به شوهر است و با این کار، قلب شوهر، بیشتر اِشغال شده؛ بنابراین باعث استحکام بنیان خانواده می‌شود.

استفتاء از دفتر همه‌ی مراجع، رساله‌ی دانشجویی، کد ۴۲۹/۵۰۰۰۱۶

۱۷

آبا

توقف ممنوع

شما دخترِ بزرگ آن مرحوم هستید و باید دمِ درِ مَسجد بایستید و به مهمانانی‌که برای سَرسلامتی می‌‌آیند، خوش‌آمد بگوئید. شما اگر نباشید مردم پشت سرت، حرف در می‌آورند. ولی حرفش یکی بود، که من نمی‌توانم در مسجد بنشینم؛ چون رفتن خانمها به مسجد در ایام عادت حرام است.

توجه: چیزی‌ که‌ حرام است، توقف‌ در مسجد می‌باشد، ولی اگر از یک درِ داخل و از در دیگر خارج شود، مانعی ندارد. البته مسجد الحرام و مسجد النبی، ورود و خروجش هم حرام است.

همه‌‌‌ی مراجع: توضیح‌المسائل مراجع، ج۱، م۳۵۵؛ امام خامنه‌ای: استفتا

۳۰

مهر

شرط تحصیل در ازدواج

نکند شوهرش بعد از ازدواج، او را از ادامه‌ تحصیل منع کند. در ضمن عقد، شرط می‌کند که بعد از ازدواج هم، به تحصیل خود ادامه دهد.
شوهرش باید بداند بعد از قبول شرط، نمی‌تواند او را از ادامه‌ تحصیل، باز دارد.

امام خامنه‌ای: رساله‌ دانشجویی، س۴۲۰.

۱۵

مهر

زود شوهرش بده

گذاشته تا دخترش تحصیلات عالیه‌اش را تمام کند تا بعداً سرفرصت، شوهرش دهد. در حالی که مستحب است در شوهر دادن دخترى که بالغه است؛ یعنى مکلف شده، عجله کنند. امام خمینی: توضیح المسائل، م۲۴۵۹

۴

مهر

صدای گریه نامحرم!

در هیئت نشسته است که روضه‌ سنگین می‌شود و صدای گریه‌ها بلند. در صورتی که شنیدن صدای گریه نامحرم، اگر مفسده‌ای نداشته باشد، اشکالی ندارد. امام خامنه‌ای: سایت، احکام عزاداری

۱۴

شهر

گفتگو با نامحرم

رفته بود برای بچه‌ها لباس بخرد، اما دست خالی برگشته بود.
گفت: یا لباس مورد نظر من نبود و یا اگر بود، فروشنده‌اش خانم نبود، و یک خانم که نمی‌تواند از آقایان لباس بخرد.
گفتم: این که شما مقید هستید با نامحرم هم‌کلام نشوی، خیلی خوب است، اما به مقدار ضرورت، حرف‌زدن با نامحرم مشکلی ندارد؛ پس می‌توانی از لباس ‌فروشِ‌آقا خرید کنی، البته به شرط اینکه‌ که مفسده‌ای نداشته باشد. امام خامنه‌ای: احکام پوشاک، ص۷۵

۱۱

شهر

لباسهای زمان عادت

برخی از خانم‌ها بر این عقیده‌اند که پس از اتمام ایام عادت، باید تمام لباسهایی را که در طول مدت عادت پوشیده‌اند حتی لباسهایی مانند چادر را آب بکشند، هر چند تماسی با نجاست نداشته باشند.

اگر لباس هایش با خون حیض یا نجاست دیگر نجس نشده، مى تواند با آنها نماز بخواند و آب کشیدن چنین لباسهایی لازم نیست.همه‌ی مراجع: مردم و برداشتهای احکام، ص۲۹