بایگانی موضوعی برگه ها:امور مالی و بانکی»

۳۰

آبا

کارمزد یا مزدِکار

در وام‌های قرض الحسنه مبلغی را اضافه بر مبلغ وام می‌پردازیم که در بانکداری به آن کارمزد می‌گویند، این مبلغ اضافی ربا محسوب نمی‌شود اگر:

۱) حقیقتاً مُزدِ کار باشد. ۲) به اندازه‌ی مخارج صرف شده باشد‌. ۳) با توافق طرفین صورت گیرد.

تبصرهمسئولین محترم باید طوری محاسبه کنند که کارمزد به مقدار هزینه‌های جاریِ صندوق مانند آب و برق و امثال آن باشد. حال اگر بعد محاسبه، مبلغی اضافه آمد، چگونگی مصرف آن، بستگی به نظر مسئولین صندوق دارد. 

امام‌خامنه‌ای: أجوبه الاستفتائات، س۱۷۸۶

۲۹

آبا

سود بانکی

برخی از مردم گمان می‌کنند که اگر سود بانکی ۴٪ به بالا باشد حرام و چنانچه پایین‌تر از این مقدار باشد، حلال است! این گمانی بی‌اساس و منشا آن، دور بودن از فقه و مسائل شرعی می‌باشد.

باید توجه داشت ﻫﺮﮔﻮﻧﻪ ﺷﺮﻁِ ﺯﻳﺎﺩﻩ ﺩﺭ ﻗﺮﺽ، ﻫﺮﭼﻨﺪ کمتر از ۴٪ ﺑﺎﺷﺪ، ﺭﺑﺎ ﻭ ﺣﺮﺍﻡ ﺍﺳﺖ. 

امام‌خامنه‌ای: رساله‌ی آموزشی، ج۲، احکام قرض

۲۹

آبا

جایزه‌ بانکی

برخی از بانک‌ها جوایزی تحت عنوان قرعه‌کشی به مشتریان خود می‌دهند.

باید توجه داشت چنانچه شرط جایزه نشود؛ بلکه خود بانک جوایزی بدهد، هیچ اشکالی ندارد؛ اما اگر مشتریان به شرطِ دریافت‌ِ جایزه، سپرده‌گذاری نمایند؛ دریافتِ آن، جایز نخواهد بود.

امام‌خامنه‌ای: أجوبه الاستفتائات، احکام بانکها

۲۰

آبا

قرض الکی

نیازی به قرض کردن ندارد ولی حالا چون فلان بانک وام می‌دهد وسوسه می‌شود. 

باید بداند که قرض گرفتن در حال نیاز هم مکروه است؛ چه برسد به این‌ که نیازی هم نداشته باشد! بنابراین تا انسان ناچار نباشد بهتر است قرض نگیرد.

حضرت على علیه السلام فرمود: از قرض کردن پرهیز نمایید؛ چرا که قرض باعث غم و اندوه شب و خوارى انسان در روز است. وسائل الشیعه، ج۷۷، ص۱۳

۹

مهر

قرض حرام

«پول‌لازم» نیست، ولی چون وام بدون کارمزد می‌دهند، وام می‌گیرد.

اما قرض گرفتن حتی در صورت نیاز هم مکروه است، چه برسد در حالت عدم نیاز. از آن طرف، اگر حفظ جان یا آبرو منوط به قرض باشد، قرض کردن واجب است و آنجایی که می‌داند نمی‌تواند قرضش را پس بدهد، حرام. امام خامنه‌ای: رساله آموزشی، وجوب و حرمت قرض